На 28.06.2024 год. Фолклорна група „Ахинора“ и приятели се отправиха на вълнуващо тридневно пътешествие за IV-тия Балкански фолклорен фестивал Одрин 2024, Турция. Той бе организиран от Община Одрин, Турско-българско дружество за обучение, култура, взаимопомощ и солидарност oт гр. Oдрин, СНЦ „Общности, традиции, култура” – Варна и Варненска туристическа камара.
В 9:30 часа на 28.06.2024 год.,развълнувани, се качихме в автобуса от гр. Стара Загора и потеглихме към с. Яворово, за да съберем главните действащи лица на фестивала.

В 10:00 часа се отправихме към магистрала Тракия, а малко след това продължихме пътя си по Магистрала Марица до границата с южната ни съседка.
Пътувахме спокойно и учудващо бързо стигнахме митницата, където не чакахме много и безпроблемно минахме границата. От турска страна – по същия начин. И така неусетно в 14:30 часа вече бяхме пред хотел „Acr Palac“. Още с влизането в хотела бяхме очаровани от отношението към нас. Настанихме се така както беше уговорено. Стаите бяха достъпни, удобни и приветливи. Персоналът винаги на разположение и с усмивка. Отпочинахме и излязохме на разходка. След това вечеряхме в Köfteci Osman и извадихме голям късмет със сервитьор българин. Единодушно харесахме специалитета им „тава джигер“ и не на последно място техните кюфтенца.




След вечеря направихме още една разходка из забележителностите на града. Чит. секретар Стефка Антонова прочете интересни истории за Джамията Селимие, до която бяхме седнали; за Крепостната стена на Одрин; Джамията на султан Селим II, Исторически и етнографски музей; Паметника на архитект Синан; Старите мостове над реките Тунджа и Марица; Одринска средновековна кула; Градския музей на Одрин; Лoзанския мoнумент; Комплекса на султан Баязид II; Музей на медицината; покритите базари – безистени и др.

Всичко това, докато се любувахме на прекрасния залез.
…Замръкнахме със сладки приказки в прохладния парк около джамията Селимие…
Сутринта станахме рано и хапнахме континентална закуска. В 11:00 часа започна репетицията на фолклорна група „Ахинора“. Матьо Матев разпъна акордеона, а ахинорите запяха. Стаята, в която се бяхме събрали, побра и служителите на хотела. Снимаха ни, аплодираха ни и ни пожелаха успех на фестивала. По обяд всички бяхме на пазар, на кафе, на разходка. Събрахме се отново за репетиция в 14:30 часа.

По пътя за сцената си правихме снимки пред забележителностите в Одрин. Случайни минувачи се снимаха с нас. Разказвахме им, че сме облечени със 130-годишни български тракийски сукмани и престилки.

Гледахме откриването на фестивалната програма, ние бяхме третата българска група. Завладяхме публиката с песните „Булку, Еленку, Еленку“, „Внимавай кога се жениш“ и „Генчо Руска дума“. След бурните аплодисменти получихме плакет и удостоверение за участие.

След участието ни се прибрахме удовлетворени и уморени, но отново излязохме на разходка. Намерихме приятно заведение, в което всички вечеряхме турски специалитети.
На другия ден, след обилната закуска, се отправихме на последен одрински шопинг. Имахме цял преди обяд да купим топящи се в устата турски баклавички и локуми от Gururoglu Baklavalari .

На тръгване подарихме на домакините си от ACR PALAS сборника „Ахинорите. 20 години Дамски клуб Ахинора“ с автографи от присъстващите дами; диплянката „25 години Дамски клуб „Ахинора“ и последния брой на читалищния вестник „Ахинора“.

В 11:50 часа напуснахме хотела и потеглихме към границата.

В 14:00 часа стъпихме на българска земя, а в 16:16 часа на яворовска. Още едно пътуване, което ще се помни дълго.
Стефка Антонова